משבר הקורונה

איגוד המתכננים בישראל ומשבר הקורונה

 

 

משבר הקורונה  לא פסח גם על המתכננים.

לזכותו יאמר שהוא נתן יום של חסד לכנס האיגוד, אותו הספקנו לערוך בטרם הוחמרו התקנות.  פרט לביטול השתתפותם של כמה חברים ואף מרצים, שנכנסו לבידוד בית, עדיין יכולנו לערוך את הכנס בהשתתפות כ-600 איש, ביום יפה במיוחד, בארוע שהופך כעת לזיכרון  נעים של הארוע האחרון בו התכנסו כל כך הרבה מאנשי מערכת התכנון ביחד, כנראה למשך זמן רב. כעת, משחלפו למעלה משבועיים, אנו יכולים לומר גם כי כל חברינו שבו בשלום לביתם.

 

אבל המציאות קשה. והיא מכה בכל חברי האיגוד, עובדי המדינה והרשויות המקומיות, שכירים בשוק הפרטי, בעלי משרדים ועצמאיים קטנים. בדיון חירום שערכנו בועד האיגוד כבר בסוף השבוע שעבר, עלה כי הנקודה המרכזית הפוגעת במרבית המתכננים, מכל המגזרים, הינה השיתוק במערכת התכנון, כתוצאה מכך שהמתכננים במרבית משרדי הממשלה והרשויות המקומיות לא הוכרזו כעובדים חיוניים למשק ולפיכך נאסרה עליהם עבודה מהבית. הדבר הביא למעגלים של עצירת עבודה שמקרינים לכלל מערכת התכנון, ההנדסה והרישוי, משתקים  פעילות עכשווית ועתידית ופוגעים  בכולם עד אחרון היועצים בשוק הפרטי.

 

בנוסף עלו השאלות הגדולות של השפעת המשבר על עתיד התכנון, המשמעות של קידום תהליכי תכנון בתקופה זאת מבחינת שקיפות ושיתוף ציבור, ושאלות רבות שרק הולכות ומצטברות עם הזמן.

 

כבר ביום א ה-22.3.20 פנינו במכתב דחוף אל  מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, אלי כהן שר הכלכלה, רונן פרץ מ"מ מנכ"ל משרד רה"מ, פרופ' דניאל הרשקוביץ מנהל נציבות שירות המדינה, דלית זילבר מנכ"לית מינהל התכנון וזאב ביילסקי ראש מטה הדיור.

במכתב זה  דרש האיגוד להכיר במתכננים כעובדים חיוניים למשק ולאפשר להם עבודה מרחוק. ההשפעה של פניית האיגוד, יחד עם צעדים נוספים שננקטו יחד  עם גורמים נוספים, היתה כמעט מיידית. כבר למחרת, ה-23.3.20 הכריזו דלית זילבר וזאב ביילסקי, כי "מוסדות התכנון הארציים והמחוזיים יחזרו לפעול במתכונת מיוחדת, בהתאם להנחיות משרד הבריאות, בראש ובראשונה כדי לתת מענה לתהליכים דחופים הקשורים להתמודדות בקורונה וכן כדי לשחרר את "הפקק" בתהליכי התכנון" וזאת תוך כדי הכרה כי "פעילות מוסדות התכנון חיונית לתפקוד המשק, לשמירה על מחירי הדיור וליצירת ודאות עבור בעלי מקצוע רבים שנאלצים לצמצם ואף לעזוב את מקומות העבודה שלהם".

 

איגוד המתכננים שלח בתגובה מכתב 2 בו הוא מחזק את ידי מנכ"לית מינהל התכנון, וראש מטה הדיור הלאומי, על פעילותם המהירה והנחושה, אך שב וקורא לכלל המוסדות לפעול על מנת לשחרר חסמים בהמשך עבודת המתכננים בכל המגזרים.  

עזרה מידית למתכננים באה ממשרד השיכון והבינוי, שרת הבינוי והשיכון, ד"ר יפעת שאשא-ביטון אשר הודיעה ביום חמישי ה26.3.20 כי "ישוחררו ערבויות למתכננים הנמצאים בשלבי עבודה מתקדמת, ויופחתו הערבויות הנדרשות ממתכננים נותני שירות למשרד. כמו כן, יוקדמו מועדי התשלום למתכננים ביחס למועד שנקבע בחוזה המקורי". תודתנו לחברתנו ורד סלומון ממן, אדריכלית ראשית של משהב"ש אשר דאגה לכלול את המתכננים בין מקבלי ההקלות.

איגוד המתכננים ימשיך ויפעל למען חבריו, מכל המגזרים, ולמען שימור פעילות תכנונית גם בשעה קשה זו, בהאמיננו כי שימור מערכת תכנון פועלת ומתפקדת הינו תנאי להתאוששות מהירה של המשק. חברי איגוד הרוצים להעלות הצעות לפעילות בנושא או בקשות מוזמנים לכתוב למזכירות האיגוד: [email protected]

 

אנחנו באיגוד המתכננים שמחים מאד לבשר על הצעדים אותם החליט לנקוט משרד השיכון על מנת לסייע למתכננים העצמאיים העובדים. תודה גדולה לחברתנו ורד סלומון ממן, האדריכלית הראשית של המשרד!

עדכון על הצעדים כאן בפרוטוקול ההקלות למתכננים - הוראת שעה 31.03.20

 

לצפייה בעתירת העצמאים שאנו חתומים עליה לחצו כאן

 

 

כתבות העוסקות בהיערכות מערכת התכנון לתפקוד בזמן משבר הקורונה הכוללות את עמדת איגוד המתכננים:

 

  1. דמרקר ערוץ הנדלן 22.3.20 – מכתב איגוד המתכננים https://www.themarker.com/realestate/1.8698958

 

  1. דמרקר ערוץ הקורונה 22.3.20 – מכתב איגוד המתכננים https://www.themarker.com/news/health/LIVE-1.8712115

 

  1. ביזפורטל 22.3.20 – מכתב איגוד המתכננים https://www.bizportal.co.il/realestates/news/article/778852

 

  1. מוקד ניוז 22.3.20 – מכתב איגוד המתכננים https://www.mokednews.co.il/archives/368010

 

  1. דמרקר 23.3.20 תגובת איגוד המתכננים על הנחיות מנהל התכנון וקבינט הדיור https://www.themarker.com/realestate/1.8701321

 

  1. גלובס 23.3.20 תגובת איגוד המתכננים על הנחיות מנהל התכנון וקבינט הדיור https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001322919

 

  1. ביזפורטל 23.3.20 תגובת איגוד המתכננים על הנחיות מנהל התכנון וקבינט הדיור https://www.bizportal.co.il/realestates/news/article/778872

 

  1. גלובס 25.3.20 ההקלות שהתקבלו בישיבת הממשלה https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001323243

 

  1. גלובס 26.3.20 - ורד סולומון ממן על ההקלות בדגש על מתכננים –https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001323394