איגוד המתכננים
איגוד המתכננים בישראל رابطه المخططين في اسرائيل

Israel Planners Association

לאתר האינטרנט

ידיעון איגוד המתכננים בישראל, גליון מס' 305

23.9.2018

חדשות האיגוד

שנה טובה ועדכוני הועד החדש

איגוד המתכננים מגיע לשנה החדשה בהרכב של ועד חדש  והרבה תוכניות לעשייה ואנו מבקשים לסקור  אותן בקצרה. פעילות האיגוד פתוחה לכל חבר/ה ואנו נשמח לכל משוב, ובעיקר לכל יוזמה לעשייה ולהשתתפות בפעילות האיגוד. חברי האיגוד מוזמנים להצטרף לעשיית הועד, ליזום פעילויות הקרובות לליבם או לתחומי עשייתם, החל מהעלאת נושאים וריכוז דיונים/ניירות עמדה בנושא מעמד התכנון והמתכנן, דרך ייזום וריכוז מפגש או סיור, בתחומי העשייה או הידע של החבר/ה, וכלה בתרומה שתסייע לנו רבות בכתיבה לניוזלטר ולאתר. 

בחודש יוני נבחר הועד החדש של איגוד המתכננים, ועד שבהרכבו מביא עמו תמורות. לאחר שנים רבות מאוד אנו נפרדים מאדריכלית ומתכננת עדנה לרמן אשר היתה חברת הועד במשך שנים רבות, סגנית היו"ר במשך מספר קדנציות ויו"ר רב הפעלים של האיגוד בשש השנים האחרונות. הפרידה מעדנה הינה בתפקידה כיו"ר בלבד ואנו בטוחים כי היא תמשיך להשפיע רבות על עולם התכנון בישראל כמו גם בפעילות האיגוד ועל כך עוד נספר בעתיד. את הובלת האיגוד נטלו שתיים. בפעם הראשונה עומדות בראש האיגוד יושבות ראש משותפות, המתכננות תמי גבריאלי וד"ר רחל קטושבסקי ולצידן צוות רענן הכולל את ד"ר טובי פנסטר, פרופ' נורית אלפסי, פרופ' ערן רזין, רני מנדלבאום, ד"ר ניר מועלם, שרון בנד חברוני, דניה וקנין, ד"ר מיכל מיטרני,  עו"ד לינור מליח ועינת אלון ולצידם חברי ועדת הבקורת הותיקים: דני מורגנשטרן, ד"ר רינה דגני וחנה מורן.   

הועד החדש החליט, מעבר לישיבות ופגישות הועד הנמשכות כסדרן, על הקמת מספר צוותי עבודה לקידום מטרות האיגוד. הצוותים שהוקמו הינם: צוות פעילויות האיגוד, צוות הכנס השנתי, צוות מעמד המתכנן, צוות תקשורת. במהלך הקיץ פעלו הצוותים לגיבוש תכנית עבודה שנתית, להלן עקריה:

סקר המתכננים

פעילותו הציבורית הראשונה של הועד היתה הפצת שאלון בקרב חברי האיגוד ומתכננים "סקר המתכננים", ביוזמתה של חברת הועד החדשה המתכננת שרון בנד חברוני.  במסגרתו בחנו את מאפייני חברי האיגוד, צרכיהם, ציפיותהם מפעילות האיגוד, תפישתם את מעמד התיכנון והמתכנן בישראל ועוד. תוצאות הסקר תתפרסמנה באחד המידעונים הקרובים והן משפיעות ומכוונות כבר כעת את פעילות צוותי העבודה של הועד.  

צוות פעילויות

הצוות פועל לקידום מספר סוגי מפגשים:

 • מפגשי הכשרה והעשרות בתחומים מקצועיים כגון תהליכים חברתיים בהתחדשות עירונית (שיתוף ציבור), עדכוני חוק התו"ב בנושאי דיור, התכנית האסטרטגית של מנהל התכנון, היבטים כלכליים ושמאיים: תקנים חדשים, היטלי השבחה, רישום מקרקעין וכד', מדיניות תכנון במגזר הכפרי ובמגזר הערבי ועד;
 • דיבייטים ומפגשים שיהוו פלטפורמות להצפת דילמות תכנוניות ומקצועיות;
 • מפגשים עם יוצרים (כגון פגישות עם יוצרים דוקומנטריים, משוררים, קריקטוריסטים שעוסקים בעיר, מעצבים העוסקים בעירוניות ובדימוי של העיר ועוד). 

המפגש הראשון של השנה צפוי להיות במתכונת של "בית דין לתכנון" בדומה למתכונת שפעלה בהצלחה רבה בכנס האיגוד האחרון, ויהיה בשיתוף עם פורום המתכננים הצעירים. 

בחודש נובמבר צפוי שיתוף פעולה עם המועצה לבניה ירוקה לרגל ארועי עשור להקמתה. במסגרת זו אנו מעודדים את חברי האיגוד להגיש תקצירים להרצאות קצרות (ראו קול קורא נפרד בניוזלטר זה) ונקיים מפגש ערב מיוחד לחברי איגוד המתכננים, שייערך ב-18.11.18 עם פלוריאן הייזלמן , אדריכל העוסק בדיור בר השגה ובמבני ציבור מיוחדים (כמו micro library) ופועל בעיקר באינדונזיה.  

צוות מעמד המתכנן 

לאור ההסכמה הכללית כי יש לפעול לשיפור ההכרה הציבורית בחשיבותו של המתכנן ותהליכי תכנון סדורים פועל צוות מיוחד בראשות טובי פנסטר מאוניברסיטת תל אביב, נורית אלפסי מאוניברסיטת בן גוריון  וערן רזין מהאוניברסיטה העברית. תכנית העבודה של הצוות לשנה הקרובה כוללת כתיבת מסמך המפרט ומציג את הייחוד של עבודת המתכננים ומסמך נוסף העוסק בהכרה במעמד המתכנן לאור מעמדו בחו"ל. בנוסף בונה הצוות תכנית מפגשים עם מקבלי החלטות על מנת להעמיק את ההכרה שלהם בדבר חשיבות וייחודיות עבודת המתכננים בהליכי תכנון בישראל.   

צוות תקשורת

הניוזלטר הוותיק יחדש את פניו, כאשר במרבית שבועות השנה ימשיך לצאת לאור במתכונת הנוכחית כ"שימושון" המספק לחברי האיגוד מידע עדכני וחשוב על מכרזים, כנסים וארועים, הצעות עבודה ועוד, ומספר פעמים בשנה יצא במתכונת ביטאון מקצועי עשיר בתכנים מגוונים.

אתר האיגוד וקבוצת הפייסבוק יגבו את תכני המידעון ויציפו עדכונים וחדשות.

תערך פעילות במטרה להגדיל את מעגל הכותבים, המעדכנים ומשתפי התכנים הן באמצעי התקשורת של האיגוד והן כדוברים בתקשורת ההמונים.

בנוסף מתוכננים שיתופי פעולה עם מדיות שונות ליצירת פרויקטים נקודתיים (כגון לקראת הבחירות לרשויות המקומיות ומינוף ארועים).

וכן המשך ליווי פעילות האיגוד בתחומיו המרכזיים כגון: קידום פנקס המתכננים ומעמד המתכנן; ליווי ארועי האיגוד ובכללם כנס האיגוד כעוגן שנתי מרכזי. 

צוות הכנס השנתי

הכנס השנתי של 2019 ייערך בעיר באר שבע ויעסוק ב"חיים מחוץ לתל אביב". המליאה והמושבים המקבילים ייערכו בעיר העתיקה המציעה חוויה ייחודית המעצימה את תכני הכנס. בימים אלו ממש נסגרים הפרטים לגבי מיקום וחללים, תאירך הכנס ועקרונות מרכזיים לגיבוש התכנים.

לפרטים המלאים

שיתוף פעולה עם המועצה לבניה ירוקה לרגל עשור להיווסדה וקול קורא להרצאות במסגרת כנס העשור

אנו שמחים לבשר על שיתוף פעולה מקיף בין איגוד המתכננים והמועצה לבנייה ירוקה החוגגת השנה עשור להיווסדה. במסגרת זו ייערך ביום ב ה-19.11.18 כנס חגיגי במיוחד "חוגגים עשור, בונים עתיד" שייערך  באולם סמולרש באוניברסיטת תל אביב. לאורך השנים התבסס שיתוף פעולה פורה בין המועצה לבין איגוד המתכננים וחברי האיגוד והשנה אנו שמחים להציע לחברי האיגוד מספר הטבות והצעות מיוחדות במסגרת הכנס:

 • חברי האיגוד יוכלו להרשם לכנס במחיר חבר מיוחד
 • ייערך ערב עיון מיוחד המשותף לחברי האיגוד ולמועצה ויארח את פלוריאן הייזלמן , אדריכל העוסק בדיור בר השגה ובמבני ציבור מיוחדים ופועל בעיקר באינדונזיה.
 • חברי איגוד המתכננים מוזמנים להגיש הצעות להרצאות קצרות במתכונת "טד" ( 15 דקות) במסגרת הכנס.

 המעוניינים להציע הרצאה מתבקשים לשלוח הצעה הכוללת: שם הרצאה, שם ועיסוק המרצה, תקציר הרעיון המרכזי של ההרצאה, אל מזכירות איגוד המתכננים igudm1@gmail.com  עד לתאריך ה-4.10.18 ההרצאות צריכות להתאים לאחד מהנושאים הבאים:

 • "מבנה העתיד": התכנון, החומרים, הטכנולוגיות ושיטות הבנייה אשר ישפיעו על המבנים בהם נחייה ועל איכות חיינו ובריאותנו;
 • צורת המגורים שלנו והנגישות שלנו לדיור;
 • הניידות שלנו במרחב באמצעות תמהיל של אמצעי תחבורה, לרבות מגמת הרכב האוטונומי ופתרונות תחבורה שיתופיים;
 • התשתיות הפיזיות והטכנולוגיות הנדרשות לרווחת חיים;
 • סגנון החיים, התכנון והבנייה בערים;
 • נושאים חברתיים שיעסיקו אותנו בהקשר של מחייה, עבודה ופנאי, לרבות האופן בו המרחבים הציבוריים יתוכננו ויתופעלו;
 • הפתרונות האנרגטיים שיעמדו לרשותינו וכיצד אלו ינוהלו בצורה בת קיימא.

עוד פרטים על הכנס בהמשך הגיליון. 

לפרטים המלאים

הדמרקר: מתכננת תמי גבריאלי – אחד מ-100 המשפיעים של השנה

העיתון הכלכלי themarker בחר את מתכננת תמי גבריאלי כאחת ממאה האנשים המשפיעים בישראל לשנת 2018. בפרויקט השנתי של הדמרקר נבחרים האנשים והנשים המשפיעים ביותר על דמותה של ישראל וכלכלתה בשנה החולפת.

בחירתה של מתכננת תמי גבריאלי, יו"ר משותף של איגוד המתכננים, למקום ה-70 המכובד ביותר הינו לא רק כבוד גדול לתמי והכרה בעשייתה המבורכת ורבת השנים בתחום התכנון במגזרים הציבורי, האקדמי והפרטי, אלא גם הכרה רבת חשיבות במעמדו של המתכנן במדינת ישראל שנת 2018 ובחשיבות האיגוד המקצועי המאגד את העוסקים במקצוע תכנון עיר ואזור. איגוד המתכננים מברך את תמי ומאחל לכולנו המשך חיזוק וביסוס מעמד התכנון ומעמד המתכנן בישראל לקראת שנת 2019

לפרטים המלאים

כנסים ואירועים

54th ISOCARP Congress "Cool Planning", Bodø, Norway
5.10.2018 - 1.10.2018

הליכתיות במרחב העירוני
14.10.2018

ערב עיון של האגודה הישראלית למחקר תחבורה

לפרטים המלאים

70 פלוס- הכנס השנתי של איגוד אדריכלי הנוף
19.10.2018 - 18.10.2018

הכנס יעסוק ברטרוספקטיבה של אדריכלות הנוף בארץ ויבחן את תכנון המרחב הציבורי והמרחב הפתוח למן קום המדינה עד ימנו במבט לעתיד. מחירי הרשמה מיוחדים לחברי איגוד המתכננים

לפרטים המלאים

כנס העשור של המועצה הישראלית לבנייה ירוקה : חוגגים עשור, בונים עתיד
19.11.2018

הכנס יציג סוגיות מגוונות אשר תשפענה יחד, ולא במנותק, על איכות חיינו במרחב הבנוי. בכנס נשים את הדגש על חשיבותם של שיתופי פעולה וסינכרון בין פעילותם של מקבלי החלטות ברמה המקומית והלאומית, וכמו כן על הקשר החשוב בין מענה על צרכים, התפתחויות טכנולוגיות וניהול הפתרונות כך שישרתו את צרכינו נאמנה

לפרטים המלאים

כנס האגודה הגאוגרפית ה-59
10.12.2018 - 9.12.2018

כמדי שנה הכנס יהיה פתוח למגוון הנושאים המשקפים והמצביעים על התפתחויות וחידושים במחקר הגאוגרפי בישראל. אנו מקדמים בברכה מחקרים איכותיים בגאוגרפיה כמו גם בתחומי דעת המשיקים לגאוגרפיה. השנה לאור מגמות גלובליות מדאיגות והתגברות אי הוודאות במישורים רבים, בין היתר, משבר ההגירה הכפויה, עלייה בחשש ביחס לסבירות ולהשפעה של סיכונים סביבתיים, איומים מתגברים על המגוון הביולוגי, ומשבר המים, הדגש יהיה על יוזמות חדשנות שמטרתן להתמודד עם אתגרים אלו ולהגדיל את מידת החוסן של כדורה"א ותושביו

לפרטים המלאים

מתכננים ומנהלים את עולם המחר
27.12.2018

הכנס הארצי ה- 10 של ארגון המהנדסים והאדריכלים העצמאיים בישראל

לפרטים המלאים

הצעות עבודה ומכרזים

מכרז משרד האנרגיה לקבלת שירותי ייעוץ, עדכון ותחזוקה של מאגר מידע, ייעוץ תכנוני, וביצוע מעקב

הגשה עד ה- 31.10.18

לפרטים המלאים

לאיגוד ערים לאיכות הסביבה אשקלון דרוש/ה מנהל/ת מחלקת תכנון סביבתי ורישוי עסקים

הגשה עד ה- 30.9.18

לפרטים המלאים

המועצה האזורית דרום השרון מזמינה בזאת יועצים בתחומים שונים להציע את מועמדותם להיכלל במאגר יועצים

הגשה עד ה- 30.10.18

לפרטים המלאים

לחברת יפה נוף תחבורה תשתיות ובנייה בע"מ דרוש/ה מנהל/ת אגף תכנון, תאום, ובקרת התחבורה הציבורית

הגשה עד ה- 4.10.18

לפרטים המלאים

לחברה הכלכלית לחדרה בע"מ דרוש/ה רכז/ת במינהלת התחדשות עירונית

הגשה עד ה- 4.10.18

לפרטים המלאים

מכרז עיריית כפר סבא להעסקת יועץ להכנת תיקי מידע למחלקת תכנון עיר

הגשה עד ה- 17.10.18

לפרטים המלאים

עיריית קרית שמונה מבקשת בזה לקבל הצעות לתכנון - הכנת תוכנית מתאר מקומית להתחדשות מרכז העיר

הגשה עד ה- 11.10.18

לפרטים המלאים

למועצה אזורית יואב דרוש/ה בודק/ת בקשות להיתרי בניה

הגשה עד ה- 2.10.18

לפרטים המלאים

פנייה פומבית להגשת בקשה "מקוונת" להיכלל במאגר היועצים עבור עיריית אשדוד

הגשה עד ה- 25.10.18

לפרטים המלאים

מינהל התכנון - משרד האוצר מפרסם מכרז להכנת תכנית מתאר ארצית למוסדות הבריאות - תמ״א 49

הגשה עד ה- 8.11.18

לפרטים המלאים

עיריית חיפה מפרסמת מכרז להגשת מועמדות להיכלל במאגר יועצים ומתכננים לתכנון עיר

הגשה עד ה- 15.10.18

לפרטים המלאים

הזמנה להגיש מועמדות להיכלל במאגר יועצים של החברה הכלכלית לפיתוח באר שבע

הגשה עד ה- 15.10.18

לפרטים המלאים

שונות - מעולם התכנון

החלה ההרשמה לתחרות אות העיצוב הישראלי 2019

תאריך אחרון להגשת עבודות- 31.12.18

לפרטים המלאים

© כל הזכויות שמורות לאיגוד המתכננים