איגוד המתכננים
איגוד המתכננים בישראל رابطه المخططين في اسرائيل

Israel Planners Association

לאתר האינטרנט

ידיעון איגוד המתכננים בישראל, גליון מס' 285

22.3.2018

חדשות האיגוד

ביחד ולחוד - תכנון למגוון אוכלוסיות - הכנס השנתי של האיגוד

למעלה מ-700 אנשי תכנון גדשו ביום חמישי האחרון את מסדרונות מרכז כלל בירושלים. נדמה כי המבנה יוצא הדופן לא ראה קהל רב כל כך מזה שנים רבות. ההחלטה לערוך את הכנס השנתי המרכזי של עולם התכנון בישראל דווקא במיקום לא פשוט זה, אפשרה חוויה שונה המחברת את עולם התכנון לליבה של עירוניות פועמת ואל השלכותיו המעשיות של תכנון על המרקם העירוני. במשך יומיים נשמעו למעלה מ-150 הרצאות בלמעלה מ-30 מושבים מקבילים, מליאה, מיני מליאות, פאנלים, בית דין לתכנון ובנייה, ארוע ערב בגוון קברטי, וסיורים ברחבי העיר. לחצו על הקישור כדי לצפות במצגות הכנס ולעיין בספר תקצירי ההרצאות

לפרטים המלאים

השר גלנט: העתיד טמון בהתחדשות עירונית

מושב המליאה של הכנס השנתי אירח את שר הבינוי והשיכון יואב גלנט שפרש את תכניתו לעשורים הבאים לפיה התחדשות עירונית תתן מענה לחצי מיליון יחידות דיור במחוז המרכז, בנפת אשקלון לא תקום עיר חדשה, עיר ערבית מתוכננת בצפון והמגזר הערבי יתחיל לבנות לגובה. דלית זילבר, ראש מינהל התכנון דיברה על הצורך בתכנון אסטרטגי לאחר שנים בהן "כל מה שהיה על המדף קודם". עדנה לרמן יו"ר האיגוד דיברה על חובתם של המתכננים להקשיב למגוון הקולות שנשמעים מכל עבר

לפרטים המלאים

פרופ' אמנון פרנקל – זוכה אות יקיר התכנון 2018

אות יקיר התכנון הינו אות ההוקרה הגבוה ביותר שמעניקה קהיליית התכנון בישראל. חלוקת האות החלה בשנת 1985 כשהוא הוענק לרענן וויץ וליוסף סלייפר. בכנס איגוד המתכננים שנערך בשבוע שעבר בירושלים הוענק האות לשנת 2018 לפרופ' אמנון פרנקל. ממעצבי תכנית האב ישראל 2020, תמ"א 35, תמ"מ 2, מטרופולין הצפון ותכנית ישראל 100. לדברי ועדת הפרס "חותמו ותרומותיו לאורך השנים של פרופ' אמנון פרנקל בתחום התכנון המרחבי בישראל ככלל, ובתחום המתודולוגיה התכנונית בפרט, ראויים להערכה ולהוקרה. לדעתנו הוא ניצב בשורה הראשונה של המתכננים בישראל."

לפרטים המלאים

מפגש איגוד המתכננים, ראשי תכניות לימוד תכנון וראשת מנהל התכנון

מאז כניסתה לתפקיד של ראשת מינהל התכנון החדשה– דלית זילבר, התבסס ערוץ של הדברות מקצועית בין איגוד המתכננים למינהל התכנון. הוחלט על יצירת מסגרת של מפגשים משותפים של מנהל התכנון, איגוד המתכננים בישראל וראשי תכניות הלימוד האקדמיות, על מנת ללבן את הסוגיות ולחשוב על דרכי התמודדות ומתן מענה לצרכים.

בפגישה המשותפת הראשונה נטלו חלק דלית זילבר, ראשת מינהל התכנון; ליאור מסינג, עוזרת ראשת מנהל התכנון; עדנה לרמן– יו"ר איגוד המתכננים, פרופ' טובי פנסטר- אונ' ת"א, פרופ' יצחק אומר- אונ ת"א; ד"ר יודן רופא– אונ' בן גוריון, פרופ' ערן רזין– האונ' העברית ואורית נבו– דוברת איגוד המתכננים.

זילבר סקרה את מוקדי העשייה העכשוויים של מנהל התכנון: בעקבות תכנית אסטרטגית של המועצה הלאומית לכלכלה שקבעה יעדים לפיתוח, מנהל התכנון מגבש תכנית תלת שנתית, תוך כדי סנכרון עם גורמים כמו רמ"י ומשב"ש. משם נגזרת תכנית אסטרטגית לתשתיות: לאנרגיה, מערכות תנועה, שטחים פתוחים כולל מסדרונות אקולוגיים ועוד. זילבר הציגה גם את החשיבות והצורך בשיתוף ובשיח מקצועי רחב עם הקהילה המקצועית וציינה את חשיבות הכשרת דור המתכננים הבא וכי למנהל התכנון נדרשת תוספת של כוח אדם איכותי וכך גם במחוזות, רשויות מקומיות ובקרב גורמים נוספים.

אדריכל עדנה לרמן, יו"ר איגוד המתכננים, סקרה את הצורך של כל הגורמים לשתף פעולה לקידום מעמד התכנון ואיכותו, ובקידום מעמד המתכננים. ההכרה בחשיבותו של התכנון והתמודדות של מערכות התכנון עם הדרישות  שיוצרת מחסור באנשי מקצוע בעלי רקע והכשרה מתאימים.

נציגי האוניברסיטאות הציגו את הקשיים בכרוכים בהגדלת מספר התלמידים. סוכם כי איגוד  המתכננים ירכז דיון עם נציגי האוניברסיטאות ובחינת הצעות להרחבת שתוף הפעולה עם מינהל התכנון לתמרוץ והגדלת מספר הלומדים את מקצועות התכנון.

ראשת מנהל התכנון הציגה את תוכנית "תכנון חושב רישוי" להתאמת התכנון בכל רמותיו לדרישות הרישוי ונערך דיון על הכנסת תכנים אלו עוד בזמן הלימודים.  

אנו נשוב ונעדכן כאן לפרקים בהתקדמות נושאים אלו.

לפרטים המלאים

קול קורא של מנהל התכנון ליצירות של סטודנטים

בחודשים הקרובים עובר מינהל התכנון למשכנו החדש בבית השנהב בגבעת שאול בירושלים (לשעבר משרדי מבקר המדינה) משכן זה יאכלס את יחידות המנהל הפזורות כיום במקומות שונים, כמו גם אולם ישיבות שיארח את ישיבות המועצה הארצית ונגזרותיה.

הבניין החדש מתפרס על פני 5 קומות ומספר רב של חללים. לקראת המעבר נערך מינהל התכנון להתאים את הנכס לצרכים המקצועיים והתפקודיים של המינהל, ובמסגרת זו מעוניין בהקמת תערוכה, הכוללת יצירות אומנות (יצירות, מיצגים, צילומים, ציורים, איורים, דגמים וכד', הניתנים לתלייה על הקיר) במגוון נושאים הקשורים לעולם התוכן התכנוני, כגון: עירוניות בישראל, נוף וסביבה, תשתיות, מגורים, "האדם ביחס אל...", וכד'

במסגרת הליך זה פונה מינהל התכנון בקול קורא אל מוסדות אקדמאיים להגיש יצירות אשר הוכנו על ידי סטודנטים מטעמם, מקרב היצירות שיוגשו ייבחרו על ידי מינהל התכנון יצירות אשר יוצגו בתערוכה.

לפרטים המלאים

כנסים ואירועים

סיורים מקצועיים לפריז ואוסלו

במסגרת שיתוף פעולה בין איגוד המתכננים בישראל והמועצה לבנייה ירוקה אנו שמחים להציע לחברי האיגוד שני סיורים מקצועיים בדגש על תכנון עירוני וקיימות. לחברי איגוד המתכננים ההרשמה לסיורים במחיר מיוחד, יש לציין בעת ההרשמה את היותכם חברי איגוד.

 

סיור מקצועי בפריז: הסיור יתקיים במשך 3 ימים מלאים בין התאריכים 22.5.2018-24.5.2018 שיעסוק בראייה עירונית כוללת עם דגש על בנייה ירוקה וקיימות בתכנון המרחב החדש והמתחדש. פריז מצויה בעיצומה של מהפיכה סביבתית והופכת להיות אחת הערים המובילות באירופה בנושא זה. כאחת מערי הבירה הצפופות באירופה, עם 2.2 מיליון התושבים החיים על פני 105 קמ"ר, בשנים האחרונות שמה הבירה הצרפתית דגש נרחב על נושא הסביבה והקיימות ופועלת בדרכים רבות במטרה לעצב מציאות אורבנית אקולוגית חדשה שנועדה לצמצם את הנזקים הסביבתיים במרקם העירוני, כמו גם לשמור על טבע עירוני ולשפר את איכות החיים של תושביה.
הסיור יודרך על ידי לנה ארונסון, אדריכלית ישראלית תושבת העיר פריז, ואנשי מקצוע מקומיים - אדריכלים, אדריכלי נוף, מהנדסים, מתכנני ערים ועוד

מחיר מיוחד לחברי המועצה לבניה ירוקה ואיגוד המתכננים: 2,850 ש"ח
מחיר רגיל: 3,200 ש"ח

**לא כולל טיסות, לינה והעברות

לפרטים נוספים 

בתאריכים 25.6.2018-27.6.2018 יתקיים סיור נוסף, בן 3 ימים מלאים בעיר אוסלו, שיעסוק בראייה עירונית כוללת עם דגש על בנייה ירוקה וקיימות בתכנון המרחב החדש והמתחדש באוסלו. הסיור יודרך על ידי אדריכל דן זוהר, מבעליו של משרד HAUGEN/ZOHAR ARKITEKTER הממוקם באוסלו.

מחיר מוזל לחברי המועצה לבניה ירוקה ולחברי איגוד המתכננים : 3,400 ש"ח
מחיר רגיל: 3,800 ש"ח

**לא כולל טיסות, לינה והעברות

לפרטים נוספים

לפרטים המלאים

מפגש קהילתי והצגת מחקר נחל תנינים
26.3.2018

במפגש יוצג מחקר הנחל ההשתתפותי שחוקרי נוף מהטכניון מבצעים בחודשים האחרונים באזור נחל תנינים

לפרטים המלאים

כנס יערת הדבש במועצה האזורית חוף אשקלון
26.3.2018

המועצה האזורית חוף אשקלון יחד עם שלוחת מו"פ קטיף לחקר מדבריות החוף במועצה, עורכת כנס העוסק בתרומת צמחים צופניים למאזן האקולוגי ולחקלאות במדינת ישראל. בכנס ידברו מיטב החוקרים העוסקים בנושא והכל על מנת להעלות את התודעה בקרב ציבורים רבים ובעלי עניין

לפרטים המלאים

כלים תכנוניים לצמצום פערים חברתיים וכלכליים
28.3.2018

מפגש שלישי בסדרת המפגשים "תכנון ועוני" של פורום מתכנני ערים צעירים, והפעם: תחבורה ציבורית ומעונות יום ביישובי החברה הערבית – כלים תכנוניים לצמצום פערים חברתיים וכלכליים עם אינה ברנזבורג וג'ורג' סלימאן מעמותת סיכוי

לפרטים המלאים

קול קורא להגשת תקצירים- הכנס השישי לתחבורה ותשתיות
14.5.2018

תא כבישים ותשתיות ותא תנועה ותחבורה קוראים בזאת לכל מהנדסים, החוקרים והעוסקים בתחום להגיש הצעותיהם להרצאה במסגרת הכנס השישי לתחבורה ותשתיות, שיתקיים ביום ב' 14 למאי 2018 במרכז הכנסים באשקלון

לפרטים המלאים

קול קורא להגשת הרצאות לקונגרס השנתי העולמי של ארגון ISOCARP
5.10.2018 - 1.10.2018

הכנס יתקיים בנורווגיה.

הגשת תקצירים עד ה- 31.3.18

לפרטים המלאים

הצעות עבודה ומכרזים

החברה העירונית ראשון לציון מפרסמת הזמנה להיכלל במאגר יועצים לתכנית אסטרטגית

הגשה עד ה- 28.3.18

לפרטים המלאים

לעיריית הרצליה דרוש/ה אדריכל/ית / מתכנן/נת ערים במחלקה להתחדשות עירונית

הגשה עד ה- 8.4.18

לפרטים המלאים

לעיריית באר שבע דרוש/ה מנהל/ת אגף איכות הסביבה

הגשה עד ה- 15.4.18

לפרטים המלאים

לאיגוד ערים לשמירת איכות הסביבה (שרון-כרמל) דרוש/ה מתכנן/ת ערים

הגשה עד ה- 5.4.18

לפרטים המלאים

עיריית ראשון לציון מעוניינת לקבל הצעות לכניסה למאגר יועצים של העירייה בתחום מתכנני תב"ע

הגשה עד ה- 15.4.18

לפרטים המלאים

לאיגוד ערים לאיכות הסביבה נפת אשקלון דרוש/ה מנהל/ת מחלקת תכנון סביבתי ורישוי עסקים

הגשה עד ה- 29.3.18

לפרטים המלאים

לעיריית רמלה דרוש/ה: בודק/ת תכניות רישוי

הגשה עד ה- 29.3.18

לפרטים המלאים

למועצה מקומית גן יבנה דרוש/ה מידען תיכנוני

הגשה עד ה- 8.4.18

לפרטים המלאים

עיריית שפרעם מפרסמת קול קורא להקמת מאגר יועצים

הגשה עד ה- 29.3.18

לפרטים המלאים

לוועדה המרחבית לתכנון ובניה אבו בסמה דרוש/ה בודק/ת תכניות

הגשה עד ה- 29.3.18

לפרטים המלאים

הקרן לשיקום מחצבות מפרסמת קול קורא להגשת מועמדות לתפקיד מזכיר הקרן

הגשה עד ה- 10.4.18

לפרטים המלאים

למנהלת להתחדשות עירונית בחולון דרוש/ה: מנהל/ת המנהלת להתחדשות עירונית

הגשה עד ה- 27.3.18

לפרטים המלאים

למנהלת להתחדשות עירונית בחולון דרוש/ה : רכז/ת תחום תכנון והסברה

הגשה עד ה- 27.3.18

לפרטים המלאים

עיריית נהריה מפרסמת קול קורא לקבל הצעות להיכלל במאגרי יועצים/מתכננים/מנהלי פרויקט

הגשה עד ה- 25.3.18

לפרטים המלאים

שונות - מעולם התכנון

קורס ניהול שיתוף ציבור בבר אילן

בחודש אפריל יפתח מחזור חדש של קורס מנהלי שיתוף ציבור - לימודי תעודה בבר אילן

לפרטים המלאים

© כל הזכויות שמורות לאיגוד המתכננים